Mamo, chcę psa!

W każdym domu choć raz padło lub padnie takie życzenie. Jeśli więc uznamy, że to dobry pomysł, to zastanówmy się dobrze, jakiego psa chcemy i jakiego mieć możemy.

Odpowiedni pies to taki, który
najlepiej wpasuje się w nasze warunki mieszkaniowe, w naszą sytuację rodzinną, w nasz styl życia, w naszą mentalność i nasze gusta. Możemy zaprosić do naszego domu mieszańca, uznając, że kundelki też mają swój urok i przy odrobinie dobrej woli dopasujemy się do siebie nawzajem. Możemy jednak zdecydować się na konkretną rasę, która z założenia gwarantuje określoną wielkość psa oraz jego usposobienie.

Jacy rodzice, takie szczeniaki

Zacznijmy od tego, że warto poznać rodziców szczeniaka, którego wybierzemy. W wypadku kundelka możemy liczyć na łut szczęścia i czekać na to, co wyrośnie z malutkiego, słodkiego szczeniaka. Ale czasem wtedy następuje rozczarowanie, bo zamiast obiecanego przez sprzedawcę małego, niekłopotliwego pieska, wyrasta całkiem spore, kłopotliwe zwierzę, które nie spełniło naszych oczekiwań, a raczej je przerosło.

Jeśli natomiast chodzi o psy rasowe, wtedy również powinniśmy zainteresować się pochodzeniem naszego małego kandydata na przyjaciela rodziny. Uczciwi sprzedawcy chętnie przedstawią nam sukę, która przyniosła na świat szczeniaki, pokażą ich psiego ojca lub przynajmniej fotografię. Często jednak zdarzają się nieuczciwi hodowcy, sprzedając nam rasowego psa, który z czasem okazuje się krzyżówką różnych ras. Warto więc sprawdzić źródło zakupu szczeniaka, a gdy nie jesteśmy pewni co do czystości rasy, sięgnijmy porady fachowca, który obejrzy maluchy.

Oczywiście wszelkie wątpliwości co do rasy psa powinien uciąć zakup psa z rodowodem, gdyż to daje nam pewność, że tej samej rasy byli przodkowie szczeniaka od kilku pokoleń, a my kupujemy pełnowartościowego przedstawiciela wybranej rasy, mając możliwość sprawdzenia jego drzewo genealogicznego oraz osiągnięć i wyników badań jego przodków.

Dlaczego rasa jest ważna?

Dlatego, że zapewnia przypisany dla niej wygląd psa, jego wielkość, predyspozycje fizyczne, a także jego usposobienie, temperament, potrzebę dominacji lub jej brak, nastawienie do ludzi czy też podejście do tresury.

Inną więc rasę wybierzemy, gdy nie lubimy wychodzić z domu, ruch sprawia nam kłopot lub mieszkamy w miejscu oddalonym od plenerów, w których pies może długimi godzinami przemierzać kilometry z właścicielem. Inna rasa natomiast będzie dla nas odpowiednia, gdy lubimy długie spacery, mieszkamy w sprzyjającej temu okolicy, uprawiamy sport, w którym może nam towarzyszyć nasz pupil.

Rasę psa rozpatrujmy także pod kątem charakteru, nastawienia do otoczenia, stosunku do stada, jakim jest dla niego nasza rodzina, a także stopniem agresywności. Bardzo ważny jest właściwy dobór psa, gdy wśród domowników są dzieci. Nie ma tu mowy o agresywnych rasach, nie ma mowy o psach ze skłonnościami do dominacji. Ideał to pies rodzinny, reagujący pozytywnie na dzieci, lojalny wobec domowników, łagodny i przyjacielski. Ot, choćby labrador retriever – radosny pies, uwielbiający zabawę, a jednocześnie cierpliwy, towarzyski i opiekuńczy.

Mały czy duży?

Czasem marzy nam się pewnie piękny Bernardy, Dog niemiecki, Mastif angielski, Owczarek niemiecki czy też Sznaucer olbrzym. Ale powinniśmy zaniechać planów związanych z zakupem psa o sporych rozmiarach, gdy mieszkamy przykładowo w M3. Nie skazujmy psa na męczarnie w małym mieszkanku, w którym trudno machnąć ogonem bez ryzyka stłuczenia wazonu. Pamiętajmy o potrzebach psa, o jego komforcie i dobierajmy rasę w ten sposób, aby nie unieszczęśliwiać czworonożnego domownika w zbyt ciasnych czterech ścianach.


Zostaw komentarz, uwagę, myśl...


easystat.eu - Statystyki odwiedzin stron www