Bezpieczna choinka dla małych mieszkańców

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, powoli w mieszkaniach pojawiają się choinki świąteczne, pełne świecidełek, ozdób i bajkowego oświetlenia. Są radością naszych dzieci, które co roku o tej porze czekają z niecierpliwością na strojenie choinki.

Należy jednak pamiętać o tym, że ozdoba ta jest wielką pokusą dla małych dzieci, które jak zawsze są ciekawe świata, a zwłaszcza wszystkiego co nowe.

Co wieszamy na choince? Bombki, często o kształtach inspirowanych bajkami lub będącymi podobiznami aniołków, mikołajków, zwierzątek czy też zabawek. Na gałązkach choinki wiszą także cukierki, pierniczki wypiekane wcześniej przez mamy i babcie, długie lizaki w kolorowych sreberkach. A całość spinają lśniące łańcuchy i oświetlenie w przeróżnych opcjach – różniących się od siebie kolorami, kształtami żaróweczek, częstotliwością migotania a nawet melodyjkami.

Nie trudno sobie wyobrazić co czuje małe dziecko, przed oczami którego staje pewnego poranka takie cudo! Jaki plan rodzi się w malutkiej główce? Dotknąć, obejrzeć z każdej strony, postukać, a nawet skosztować! I tu zaczyna się nasza rola, rola odpowiedzialnych i przewidujących dorosłych – chronić malca przed niebezpieczeństwem, jakie ewentualnie rodzi ta dziecięca ciekawość.

Powolne oswajanie

Uważam, że w wypadku małych dzieci (z resztą większych oczywiście też) warto ozdoby świąteczne przygotowywać wcześniej razem z dziećmi. Oprócz tego, że takie domowe robótki integrują członków rodziny, rozwijają zdolności manualne i artystyczne dzieci oraz pozwalają poczuć atmosferę zbliżających się świąt, to również sprawiają, że dziecko oswoi się z tymi wszystkimi ozdobami choinkowymi, pozna je „od podszewki” i gdy zawisną już na drzewku, wtedy nie będą już takie kuszące.

Ważne z jakich materiałów

Tworząc własne ozdoby choinkowe, najczęściej są one bezpieczne dla dziecka. Wytwarzane są bowiem z kolorowego papieru, bibuły, z naturalnych materiałów takich jak szyszki, słoma czy orzechy włoskie, a także z kupnych materiałów np. styropianowych białych kulek w kształcie bombek, które możemy wspólnie malować.

Takie ozdoby już zawieszone na drzewku, nawet jeśli wpadną w ręce dziecka, to nie wyrządzą mu krzywdy, co najwyżej uszkodzą się mniej lub bardziej.

Jeśli jednak nie chcemy wytwarzać własnoręcznie bezpiecznych ozdób i wolimy kupić gotowe, starajmy się wybierać te z bezpiecznych materiałów, ot choćby kupując bombki plastikowe a nie szklane, które rozgniecione w małej rączce mogą ją skaleczyć.

Słodycze w święta – tak, ale może nie na choince?

W wielu domach obowiązkową ozdobą choinki są słodycze, pod postacią pierniczków, cukierków czy tez lizaków. Zjadamy je  po czasie, skubiąc po jednym, aż do ostatniego. Jednak jeśli mamy w domu małego, niezdyscyplinowanego łasucha, który bez naszej zgody wspina się, sięgając po kuszącą słodycz wiszącą na gałązce, to może zrezygnujmy z wieszania jadalnych ozdób na choince, choćby po to, aby uniknąć przewrócenia całej choinki.

Grunt to stabilność

Skoro już mowa o przewracaniu, to absolutnie musimy dopilnować, by nasza choinka była stabilna. Potrzebny jest więc solidny, szeroki stojak, który sprawi, że choinka będzie stała nawet gdy przy niej „majstruje” małe dziecko. Można ją profilaktycznie zamocować dodatkowo jakimś sznurkiem do stojącego obok mebla czy kaloryfera. Jeśli żywa choinka jest w doniczce, warto, aby doniczkę zamienić na donicę – dużą, stabilną i ciężką. Z takim obciążeniem trudno przewrócić świąteczne drzewko.


Zostaw komentarz, uwagę, myśl...


easystat.eu - Statystyki odwiedzin stron www