Kręcz szyi u niemowlaka

Gdy niemowlak przybywa ze szpitala do rodzinnego domu, od pierwszego dnia pielęgnujemy je, troszczymy się i dbamy o jego prawidłowy rozwój od pierwszych dni, tygodni, miesięcy. Jedną z kwestii, na którą zazwyczaj zwracamy uwagę, to prawidłowe ułożenie na łóżeczku, tak by dziecku było wygodnie, bezpiecznie i aby jego postawa nie była narażona na nieprawidłowości.

To, na co często zwracają uwagę troskliwi rodzice, to między innymi prawidłowe ułożenie niemowlaczka w łóżeczku, w tym ułożeniu delikatnej główki. Staramy się, aby dziecko nie układało głowy wyłącznie z jednej strony, obawiając się o jej zniekształcenie.

Niepokojące układanie główki tylko na jedną stronę

Co jednak, gdy okazuje się, że nasz niemowlak nie potrafi odwrócić główki w jedną stronę? Powinniśmy odpowiednio i bez zwłoki zareagować, udając się do lekarza pediatry, który opiekuje się naszym dzieckiem. Zadecyduje on co dalej robić, jeśli potwierdzi obawy rodziców, wtedy prawdopodobnie skieruje do fizjoterapeuty, który rozpocznie rehabilitację, polegającą na ćwiczeniach i masażach.

Dzięki temu skrócony mięsień odpowiedzialny za kręcz szyi rozluźni się i będzie pracował prawidłowo. To sprawi, że nasz maluszek będzie mógł prawidłowo trzymać głowę i bez problemu nią obracać w każdą stronę. Fizjoterapeuta podpowie nam także w jaki sposób prawidłowo nosić nasze dziecko oraz jakie przeprowadzać z ćwiczenia z rehabilitowanym dzieckiem w warunkach domowych. Możemy też zasięgnąć u niego opinii dotyczącej zakupu specjalistycznych poduszek zalecanych dzieciom z lekkimi deformacjami główki.

Co to jest właściwie kręcz szyi?

Definicja tego schorzenia mówi, że jest ono spowodowane zmianami w obrębie mięśni szyi lub kręgosłupa szyjnego, co prowadzi do przymusowego przechylenia się dziecięcej główki w stronę jednego barku, przy jednoczesnym zwróceniu twarzy w stronę przeciwną oraz jej lekkim uniesieniem w górę.

Przyczyny kręczu szyi u niemowląt:

  • kręcz ułożeniowy – zazwyczaj jest wynikiem nieprawidłowego ułożenia się dziecka w łonie matki lub urazu powstałego w czasie porodu,
  • kręcz nabyty – jego przyczyną może być wiele zmian chorobowych, związanych z urazowym uszkodzeniem kręgosłupa czy też z chorobami układowymi lub zmianami zapalnymi. Schorzenie to może też być skutkiem nawyku będącego wynikiem wady słuchu lub wzroku, co zmusza dziecko do kompensacyjnego przechylanie główki przez dziecko,
  • kręcz pochodzenia kostnego – jest rezultatem asymetrycznego ukształtowania kręgosłupa szyjnego. Taki stan może być spowodowany m.in. asymetrycznym ukształtowaniem kręgów szyjnych, wadami pojedynczych kręgów czy też zespoły wad, np. zespołu Klippla-Feila,
  • kręcz pochodzenia mięśniowego – spowodowany jest skróceniem po jednej stronie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego,  z powodu nieprawidłowego rozwojem naczyń krwionośnych w obrębie mięśnia, czego rezultatem jest jego zakłócenie. Taki kręcz może dokuczać dziecku w związku z zwyrodnieniem mięśnia, jego zapaleniem lub nieprawidłowym rozwojem czy też urazowym wylewem krwi do mięśnia. Kręcz ten można bez problemu rozpoznać podczas palpacyjnego badania, wyczuwając wrzecionowate zgrubienie.

Zostaw komentarz, uwagę, myśl...


easystat.eu - Statystyki odwiedzin stron www